Hypotekárny úver, ako na to...

Autor: Peter Palenčár | 10.2.2015 o 16:28 | (upravené 11.2.2015 o 16:45) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  875x

Banky sa nás snažia dookola opakujúcimi sa reklamami presvedčiť, že hypotekárny úver je najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta k získaniu peňazí na kúpu nehnuteľnosti. V podstate je na tom veľa pravdy až na to, že je to cesta ťažká a namáhavá. Reklamy na všetky možné aj nemožné hypotekárne úvery v nás vyvolávajú pocit, že stačí prísť, požiadať a do niekoľkých minút máme úver vybavený. Je to skutočne tak?   

Predpokladajme, že máte vážny záujem o hypotekárny úver na kúpu bytu. V niekoľkých jednoduchých krokoch si ukážeme ako postupovať, aby ste predišli nežiadúcim prekvapeniam.

Každý, kto má záujem o hypotekárny úver, by si mal v prvom rade ešte skôr, ako si vyberie vhodný byt, urobiť prieskum hypotekárneho trhu. Nájdite si čas a v jednom dni obehajte všetky banky. Na základe predbežných ponúk zistíte, či ste pre banky tzv. priechodný alebo nie. Banky vždy informujte pravdivo a nič nezatajujte. Nepravdivé údaje by mohli viesť až k zamietnutiu žiadosti o hypotekárny úver. Keď budete vedieť za akých podmienok hypotekárny úver dostanete, je čas na výber vhodnej nehnuteľnosti. „Dobré“ nehnuteľnosti sa na realitnom trhu dlho „neohrejú“. Rýchlosť s akou na ponuku zareagujete je pomerne dôležitým faktorom ako majiteľa presvedčiť, že práve vy ste ten správny kupec. Majitelia neradi súhlasia s dlhodobou rezerváciou svojej nehnuteľnosti, počas ktorej musia odmietať prípadných iných záujemcov ochotných preplatiť vašu ponuku. Z praktických dôvodov by som navrhoval s majiteľom  spísať napr. Zmluvu o budúcej kúpnej zmluve a nehnuteľnosť si pre seba za presne stanovených podmienok rezervovať. Túto zmluvu neskôr budete môcť využiť ako jeden z podkladov pre banku.    

Potom vám už nič nebráni vo vybavovaní hypotéky. Na základe vami vykonaného prieskumu si vyberte 2-3 banky s najlepšími ponukami a požiadajte v nich o spísanie Žiadosti o hypotekárny úver. Po spísaní žiadosti dostanete inštrukcie, aké podklady bude od vás banka požadovať. 

Ďalším dôležitým krokom je stanovenie ceny nehnuteľnosti znalcom. Zoznam znalcov v obore stavebníctvo nájdete na stránkach Ministerstva spravodlivosti, prípadne vám doporučia znalcov v banke. Za znalecký posudok na byt zaplatíte cca 120 eur. Prečo za znalecký posudok platiť, ak mi v banke ponúkajú vypracovanie znaleckého posudku zadarmo? V čase vypracovanie znaleckého posudku máte od banky iba predbežne stanovené podmienky získania úveru. Až po doložení všetkých podkladov, ich následnom zaslaní na schválenie zistíte skutočné podmienky, za akých vám banka hypotekárny úver poskytne. Ak  ponuka banky nebude pre vás dostatočne dobrá, znalecký posudok vám banka nedá. Budete si musieť požiadať o nový, čím stratíte drahocenný čas.          

Dôležitý je aj fakt, že banky majú rozdielne kritéria pri stanovení hodnoty, z ktorej počítajú výšku hypotekárneho úveru. Niektoré banky berú ako základ cenu na kúpnej zmluve a iné cenu zo znaleckého posudku. Môže nastať situácia, že predajná cena nehnuteľnosti je 30 000 eur a cena stanovená znalcom je 35 000 eur. Je rozdiel, ak od banky dostanete 80% z 30 000 eur alebo 80% z 35 000 eur.     

Nakoniec, keď do bánk zanesiete všetky potrebné potvrdenia, banky vám vypracujú oficiálne ponuky. Tie sa od predbežných môžu líšiť aj o niekoľko desiatok eur mesačne, väčšinou smerom nahor. Na základe týchto ponúk si vyberiete banku, ktorej ponuka vám najviac vyhovuje a v nej podpíšete úverovú zmluvu.

Podrobnejšie informácie nájdete na mojej web stránke, kde detailnejšie informujem o otázkach súvisiacich s poskytovaním hypotekárnych úverov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?